Kavun Nasıl Ekilir?

İlk önce kavun tohumu nasıl ekilir yakından bakalım. KAvun tohumu ilkbahar ve yaz aylarında 15 dereceyi geçen sıcaklıklarda ekilmesi tavsiye edilir. Kavun tohumunun kalitesi hasat açısından önemlidir. Ekim derinliği 2 ve 2,5 cm kadar olmalıdır.Sıralar üzeri 55 cm, sıralar arsı 175 cm arasında olmalıdır. Eğer fide ile dikilecekse kavun tohumu ile aynı anda dikilmelidir.

Çimleme Yöntemleri

Kavun tohumlarını ocaklara atmandan önce 1 gün suda veya nemli bir bez içerisinde bekletmeniz gerekmektedir. Toprak sıcaklığı ortalama 15 derece ve üzeri olmalıdır.Kavun tohumlarını bir kab içerisinde çimlendirin. Kabın üst seviyesine 2,5  cm elenmiş toprakla doldurun.Fısfıs yardımıyla nemlendirdikten sonra kavun tohumlarını yerleştiriniz. Doldurma işlemi bittikten sonra yüzey toprağını fısfıs yardımıyla menlendiriniz ve şeffaf bir naylon yardımıyla üzerini kapatınız. Arada bir kontrol ederek  toprağı fısfısla nemlendirmeye devam ediniz. Ortalama tahmini tohumların çimlenmesi 8-10  gündür.

Kavun  tohumları çimlenmeye başladığında şeffaf naylonu kaldırın ve direk güneşten koruyunuz. Kavun tohumları fide şekline geldiğinde yaklaşık 4-5 cm şeklinde olduğunda bahçenize veya daha büyük bir saksıya ekebilirsiniz. Kavun tohumlarını çimlendirdikten sonra toprağı işleyiniz.Sonra tohumun üzerini 2.5 cm ara ile kapatınız. Arasıra toprağı nemlendirin. Çimleme ortalama 10 gün yapılır.

Kavun ide Ekimi

Fide ekiminden önce toprağınızın işlenmiş olması gerekir. Toprağın sıcak olması, donu atlatması ve organik gübrenin verilmesinden sonra ekilir. Fide dikimi için serin ve rüzgar olmayan havaları seçiniz. Kavuna güneş ışığının vurması hem kabuk rengini belirler hemde aroması güzel olur. Daha fazla güneşten yararlanmak için kuzey ve güney yönünde dikim yapılmalıdır. Kavun fidelerini 55 cm ve sıralar arası 150 ve 200 cm olarak dikilmelidir.

Kavun fidesi dikimi sırasında bitkinin viyole kalan kısmında tamamı fidenin 3’te 2’si toprak altında olmalıdır. Kavun fidesi dikiminden sonra can suyu vermeniz gerekir.